Oszustwa na pracownika ZUS-u, administracji, gazowni…

Złodzieje często pukają do drzwi mieszkań osób starszych ze zmyśloną historią. Podają się za pracowników ZUS-u, administracji, wodociągów czy gazowni. Fałszywi gazownicy zgłaszają się pod pretekstem sprawdzenia lub naprawy instalacji gazowej. Następnie wmawiają swojej ofierze, że konieczne są instalacja czujnika czadu albo pokrycie kosztów naprawy, i domagają się natychmiastowej zapłaty. Niestety wiele osób starszych daje się nabrać i przekazuje pieniądze. Inni oszuści proszą o możliwość skorzystania z toalety czy udają zasłabnięcie i liczą na podanie szklanki wody – wszystko po to, by senior na chwilę spuścił ich z oka. W ciągu kilkudziesięciu sekund zabierają z mieszkania cenne przedmioty i się ulatniają.

Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, warto przestrzegać kilku zasad. Zanim otworzymy drzwi nieznajomemu, zapytajmy o cel wizyty i poprośmy o okazanie identyfikatora służbowego czy legitymacji. Obejrzyjmy dokładnie to, co zostanie nam pokazane. Niestety złodzieje potrafią podrobić dokument, dlatego nawet jeśli nieznajomy się wylegitymuje, nie powinniśmy tracić czujności. Najlepiej nie wpuszczać przybysza i poprosić go o umówienie wizyty przez telefon w innym, dogodniejszym dla Ciebie terminie (np. gdy w domu będzie Ci towarzyszył ktoś bliski). Jeżeli gość ma uczciwe zamiary, zrozumie, że nie czujesz się pewnie i nie przyjmujesz niezapowiedzianych wizyt.

Jeśli rzekomy pracownik firmy telekomunikacyjnej lub energetycznej próbuje zaoferować swoje usługi, zamiast wpuszczać go do mieszkania, poinformuj, że wszystkie sprawy załatwiasz osobiście w biurze obsługi klienta. Gdy nieznajomy w natarczywy sposób prosi o wpuszczenie do mieszkania, zadzwoń na policję, do sąsiada lub bliskich. Możesz też udawać, że w Twoim mieszkaniu przebywa ktoś młodszy (np. syn, wnuk) – to na pewno odstraszy potencjalnego oszusta. Jeśli już zdarzy Ci się wpuścić nieznajomego do domu (co stanowczo odradzamy!), nie spuszczaj go z oka ani na chwilę. Nigdy nie przekazuj pieniędzy za jego rzekome usługi.