ABC ochrony domu przed włamaniem i kradzieżą

Nie brakuje głosów, że wyspecjalizowani w rabowaniu przestępcy są w stanie pokonać nawet najlepsze zabezpieczenia. Mimo to warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomagają ochronić dom i zgromadzone w nim rzeczy. Przede wszystkim zawsze należy pamiętać o zamykaniu na klucz drzwi wejściowych. Wiele osób starszych o tym zapomina: żyją od lat w jednym miejscu, więc darzą swoich sąsiadów zaufaniem i nie podejrzewają, że ktoś obcy może to wykorzystać. Drzwi powinny być zamknięte również wtedy, gdy wychodzimy z domu tylko na kilka minut – choćby po to, by wyrzucić śmieci czy wziąć coś z przydomowego ogródka. To wystarczająco dużo czasu dla złodzieja.

Zachętą dla włamywacza może być też nawet lekko uchylone okno. Jego wyłamanie za pomocą prostego narzędzia otwiera drogę do obrabowania mieszkania. Właściciele domów powinni pamiętać o zamykaniu drzwi od garażu czy okien piwnicznych, przez które złodziej może przedostać się do środka.

Policjanci radzą, by drzwi wejściowe do mieszkania pozostawały zamknięte także w czasie naszej obecności w domu. W trakcie wykonywania prac domowych, szczególnie tych powodujących hałas (np. odkurzanie, używanie miksera), możemy się nie zorientować, że w naszym mieszkaniu znajduje się intruz. Jeśli klucz w zamku nie jest przekręcony, złodzieje potrafią wejść bezszelestnie i szybko zabrać przedmioty, które często trzymamy na wierzchu: torebkę, portfel, telefon albo kluczyki do samochodu. Zanim właściciel zorientuje się, że nie może znaleźć cennych rzeczy, złodziej już dawno zdąży się ulotnić. Niezależnie od tego, że powinniśmy przekręcać klucz w zamku, warto zwalczyć nawyk wieszania torebki tuż przy drzwiach, a portfel – zamiast na półce w korytarzu – trzymać w szufladzie w kuchni lub innym miejscu, gdzie spędzamy najwięcej czasu.

Planujesz wyjazd do rodziny czy do sanatorium? Koniecznie zadbaj o to, by pod Twoją nieobecność ktoś czuwał nad mieszkaniem. Najlepiej zwróć się o pomoc do życzliwego sąsiada. Możesz poprosić, by wyciągał ze skrzynki pocztowej Twoją korespondencję, a wieczorami wpadał na kilka minut i zapalał światło lub otwierał na chwilę okno (przy okazji może np. podlać kwiaty). Świadectwo czyjejś obecności w mieszkaniu może odstraszyć włamywaczy, którzy często przez jakiś czas obserwują mieszkanie, zanim dokonają kradzieży.

Wiele osób starszych jest przyzwyczajonych do trzymania oszczędności w mieszkaniu, tak aby były pod ręką. Niestety, pieniądze schowane w szufladach, między ubraniami, książkami czy nawet w specjalnie zaaranżowanych skrytkach nie są bezpieczne. Złodzieje dobrze wiedzą, gdzie ich szukać. Najlepiej mieć w portfelu tylko tyle gotówki, ile potrzebujemy na bieżące wydatki, a resztę pieniędzy przechowywać na koncie. Wiele banków ma w ofercie bezpłatne prowadzenie rachunków dla emerytów i rencistów.

Z myślą o zabezpieczeniu majątku warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania lub domu, a także (o ile możemy sobie na to pozwolić) założenie systemu alarmowego oraz drzwi i okien antywłamaniowych. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie zastąpią jednak ostrożności i czujności – szczególnie w sytuacji, gdy do naszych drzwi zapuka ktoś nieznajomy.