4 zasady, o których warto pamiętać przy zaciąganiu pożyczki

Pod żadnym pozorem nie pożyczaj pieniędzy nim nie upewnisz się, że masz do czynienia z zaufanym podmiotem. Pożyczka zawierająca ukryte koszty i skrajnie niekorzystne warunki może okazać się pułapką, która będzie kosztowała utratę całego majątku. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy pożyczki? Przeczytaj, o czym warto wiedzieć, zanim pożyczymy pieniądze. Dowiedz się, jakie zapisy w umowie powinny od razu wzbudzić czujność i jakie firmy najlepiej omijać szerokim łukiem. To cenna wiedza, która pomoże uniknąć poważnych kłopotów.

1. Sprawdź wiarygodność firmy.

Najlepiej pożyczać pieniądze od podmiotów objętych nadzorem finansowym. Skąd wiadomo, czy instytucja, z której usług chcesz skorzystać, jest nadzorowana?

Listę podmiotów można znaleźć w internecie: na stronach www.knf.gov.pl i www.zanim-podpiszesz.pl. Informacji udzielają także pracownicy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego pod numerem telefonu 22 262 58 00.

2. Oblicz CAŁKOWITY koszt pożyczki.

Każda instytucja udzielająca pożyczek ma obowiązek poinformować klienta o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki (RRSO) i całkowitej kwocie do zapłaty. Koniecznie domagaj się tego na etapie podpisywania umowy.

3. Uważnie czytaj umowę.

Nigdy nie podpisuj umowy, jeśli wcześniej szczegółowo się z nią nie zapoznałeś i/lub nie rozumiesz niektórych zapisów. Czytając umowę, zwróć szczególną uwagę na poniższe sprawy:

  • Czy firma nie wymaga nieproporcjonalnie wysokiego zabezpieczenia pożyczki, jeszcze zanim zostanie ona udzielona?
  • Czy poziom oprocentowania pożyczki nie jest przypadkiem znacznie mniej korzystny od oferowanego przez inne firmy działające na rynku?
  • Czy w umowie pojawiają się dodatkowe opłaty, które zdecydowanie zwiększają koszty pożyczki (np. opłata za rozpatrzenie wniosku lub wydanie decyzji, wizyty przedstawiciela firmy w domu, prowizje, ubezpieczenia)?

4. Nie podpisuj umowy, której nie rozumiesz.

Umowy często są napisane trudnym, niezrozumiałym językiem. Nierzadko firmy robią to celowo, by ukryć zapisy niekorzystne dla klienta. Zawsze żądaj tego, by przedstawiciel instytucji udzielającej pożyczki dokładnie wyjaśnił zapisy, które są dla Ciebie niejasne. Jeśli spotkasz się z odmową lub brakiem satysfakcjonującego wyjaśnienia, lepiej zrezygnuj z podpisania umowy.

Źródło: www.zanim-podpiszesz.pl